Kas 13, 2013 - Aníbal Troilo, Francisco Fiorentino    Yorumlar Kapalı

45. Haftanın Tandası * 2013

Bu haftanın tandasını, tango tarihinin en önemli orkestralarından biri olan Aníbal Troilo orkestrasının Francisco Fiorentino ile kaydettiği milonga kayıtlarından hazırladık. Tandayı oluşturan kayıtların tamamı orkestranın “Bailando Milongas y Valses con Pichuco” adlı albümünden. Keyifle dinlemeniz dileğiyle..

1. Aníbal Troilo / Francisco Fiorentino – Del tiempo guapo (1941)
2. Aníbal Troilo / Francisco Fiorentino – Mano brava (1941)
3. Aníbal Troilo / Francisco Fiorentino – Ficha de oro (1942)

Milonga hakkında biraz bilgi vermek gerekirse;

Daha evvelki tandalarımızda Aníbal Troilo ve Francisco Fiorentino hakkında bilgi verdiğimizden bu hafta milonganın tarihçesine birlikte göz atalım istedik. Milonga farklı kültürlerin danslarının birleşiminden oluşmuştur. Bunlardan Kuba Habanera’sı, Mazurka, Polka, Brezilya Macumba’sı, Candombé (Uruguay) ve La Payada (panayır) en önemlileridir.
Candombé: (Kan-dom-bey olarak okunur) Bu dans milonga ve tangonun temelini oluşturur. İspanyollar, kolonilerinde tango müziği ve dansı henüz icra edilmeden önce Afrika’nın Bantu bölgesinden milyonlarca esiri Güney Amerika’ya getirmişlerdi. Bantu bölgesindeki (20 dilin ve en az 70 lehçenin konuşulduğu bölge) 450 etnik grup, bugün bütün Dünya’da büyük bir tutku ile yapılan bu dansın ana kaynağıdır. İşte Candombé bu siyahi halkın çaldığı ”davul temelli” dansı ifade eden kelimedir. Bu köleler ne ilginçtir ki davullarına ve de Candombé icra ettikleri yerlere ve hatta danslarına tangó derlerdi. 1858 de kölelik kaldırığında Candombé topluma yayıldı, embrace yani tutuş dansa girerek Candombé’den Milonga gelişti.
La Payanda: (Pah-yah-dah) Milonga aslında Mulonga’nın çoğuludur. Mulonga’nın anlamı ise kelimedir. Yani Milonga, kelimeler anlamına gelir. La Payada ise gauchoların (Arjantin kovboyları) toplanıp eğlendikleri panayırdır. Bugün bile bu tip eğlencelere Arjantin’de rastlamaktayız. Milonga kelimesinin diğer bir orijinide gauchoların toplandığı ve şarkı yarışmalarının düzenlendiği bu tip panayırlarda bir şarkıcının başlatıp diğerinin cevap vererek atışmasını (bizdeki ozan atışmasının bir başka şekli), zenciler anlayamazlar ve bu atışmadaki kelimelere kısaca Milonga derler. Milonguero kelimesi de aslında panayır panayır dolaşan gaucholara verilen addır. Milonga Campera veya Milonga Sureña (south/güney) bu düzenlenen panayırların yerlerini işaret eder.
Habenera: Aslında eski İspanyolca da “country dance” anlamına gelen Contradanza’dan gelmektedir. Contradanza’da bastonero (sanıyoruz ki bastoncuyu ifade etmektedir.) adı verilen bir şef olup kişilerin rijit ve komplike bir şekilde yer değiştirmelerini kontrol ve idare eder. Bu dans 1850′lerde Buenos Aires’de oldukça kuvvetli bir şekilde uygulanırken dış etkiler sonucu kademe kadame Milonga’ya karışır ve onunla özleşir.
Milonga çeşitlerinden bahsedecek olursak; Milonga Lisa’da dansçılar her vuruşta adım atarlar. Milonga con Traspié de ise dansçılar, traspié (ara vuruşlar/tökezlemeler) veya contrapasos (ağırlık değişimi) ile iki vuruş arasında müziğe eklenen ilave üçüncü vuruşta da adım atarlar. Modern milonga Sebastián Piana’nın 1931 yılında bestelediği ve Homero Manzi’nin sözlerini yazdığı “Milonga Sentimental” ile başlar ve diğer besteciler onu takip eder. (La trampera / A. Troilo, La puñalada / P. Castellanos, Nocturna / J. Plaza ve Taquito militar / M. Mores v.b.) Çoğunlukla milongalar süratli bir ritmde yazılmış olsalar da Sebastián Piana’nın Milonga Triste’si ve Astor Piazzolla´nın Milonga del
Angel’i yavaş çalınan milonga örnekleridir. Astor Piazzolla, aslında 2/4′lük milonga ritmini 3/3/2 ritmik örnekleri kullanarak Nuevo Tango’yu yaratmıştır.

Comments are closed.