Eki 26, 2013 - Orquesta Típica Brunswick    Yorumlar Kapalı

43. Haftanın Tandası * 2013

Bu haftanın tandasını, stilini, tarzını ve kompozisyonları epey beğendiğimiz, sevgili dostumuz Sabri Güleç hazırladı. Bu Sabri’nin bizler için hazırladığı 2. tanda. Sabri’ye bazı fanları “Süper Sabrino” dese de biz ona “El señor del tango musicalizadores” lakabını daha uygun görüyoruz. Señor, bu sefer bizlere “Guardia vieja” döneminin önemli orkestralarından biri olan, Orquesta Típica Brunswick adlı orkestranın enstrümantal tangolarından oluşan bir tanda hazırlamış. Keyifle dinlemeniz dileğiyle..

1. Orquesta Típica Brunswick – Volverás otra vez (1931)
2. Orquesta Típica Brunswick – La canción del pirata (1931)
3. Orquesta Típica Brunswick – Tiempo pasado (1930)
4. Orquesta Típica Brunswick – Rayo de luna (1931)

Orquesta Típica Brunswick hakkında biraz bilgi vermek gerekirse;

Müziğin plaklara kaydedilmeye başlamasıyla birlikte bazı plak firmaları, kendi orkestralarını kurup, onlara tamamen ticari amaçla kayıtlar yaptırmaya başlamışlardır. 1910’lu yılların sonlarına doğru kurulan Orquesta Columbia ve Orquesta Polyphon bunların öncüleridir. 20’li ve 30’lu yıllarda bu tip orkestralar oldukça artmış ve hatta müzisyenlerin birden fazla orkestrada müzik icra ettiği görülmüştür. Bu orkestralar hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri, bu orkestraların canlı performanslarının olmayışıdır. Orkestralarda yer alan müzisyenler sadece kayıt için stüdyoda bir araya gelirler ve bu orkestraların arasında en ünlüsü 1925 ve 1944 yılları arasında kayıtlar gerçekleştirmiş Orquesta Típica Víctor adlı orkestradır.
1920 ve 1930’lu yıllarda Brunswick ve Columbia firmaları Arjantin’e çıkarma yaparlar ve o zamanlar piyasayı elinde tutan Víctor ve Odeón firmalarıyla kapışabilmek için kendi orkestralarını kurarlar. Columbia firmasının orkestrası birçok müzik türünde kayıtlar yaparken Orquesta Típica Brunswick sadece tango türünde kayıtlar gerçekleştirmiştir. İlk kayıt 1929 yılında 1801 seri numarası ile gerçekleşmiştir ve ilk iki kayıtta orkestranın şefliğini Pedro Maffia yapmıştır. Bu iki kaydın sonrasında Maffia, kendi orkestrasının kayıtları verdiği öncelik ve programındaki yoğunluk nedeniyle orkestradan ayrılır, yerini kısa bir süre sonra ünlü piyanist Juan Polito alır. Orkestra, Polito’nun şefliğinde 30’lu yılların ortalarına kadar kayıtlarına devam eder. İlk solisti Agustín Magaldi olan orkestraya şarkıcı olarak Antonio Rodríguez Lesende, Carlos Viván, Teófilo Ibáñez ve Luis Díaz gibi isimler eşlik etmiştir.
Kısa bir süre müzik icra etmiş olmasına rağmen, Orquesta Típica Brunswick’in bize o yılların tangosunun özgünlüğünü bütün bir şekilde aktarabildiğini düşünüyoruz. Bu orkestrayı dinlerken hem keyif duyacağınızı hem de o yılları yaşayacağınızı umuyoruz. Ve bu tandayı hazırlayan dostumuz Señor Sabri’ye teşekkür ediyoruz. Señor! Sen çok yaşa! :)

Comments are closed.