Mar 22, 2012 - Lucio Demare    4 Comments

12. Haftanın Tandası * 2012

Tandanın youtube bağlantısını görebilmek için lütfen yazının başlığına tıklayınız.

Bu haftanın tandasını Lucio Demare’nin tangonun altın çağında kaydettiği enstrümantal tangolarından hazırladık. Şarkıların tamamı “Sus Primeros éxitos” albümünden, keyifle dinleyelim diye;

1. Lucio Demare – El Chupete (1942)
2. Lucio Demare – Tinta Verde (1942)
3. Lucio Demare – Color de Rosa (1941)
4. Lucio Demare – La Racha (1938)

Lucio Demare hakkında biraz bilgi vermek gerekirse;

9.8.1906 – 6.3.1974 tarihleri arasında yaşamış, Buenos Aires doğumlu, piyanist, kompozitör, aranjör ve orkestra şefidir. Keman sanatçısı Domingo Demare’nin oğludur. Çok ünlü bir yönetmen olan kardeşi Lucas’ın kendini bandoneóna vakfettiği gibi kendisini piyanoya vakfetmiştir. Vicente Scaramuzza’dan enstrümanının teknik disiplini hakkında eğitim almıştır.
Kariyerinin başlarında Agustín Irusta ve Roberto Fugazot ile çok bilinen ve popüler olan Irusta-Fugazot-Demare üçlüsünde yer almıştır ve bu trio ile ilk defa Madrid’de performans vermiştir. Sonrasında birtakım İspanyol filmlerinde rol almış ve Barcelona’daki Victor firması için kayıtlar yapmıştır. İki uzun ve başarılı Orta ve Güney Amerika turnesi ve 2. Avrupa sezonundan sonra 1936 yılında Buenos Aires’e dönmüştür. Sonrasında bazı Arjantin filmlerinin müziklerini hazırlamış ve
Francisco Canaro ile birlikte bir komedi filminin müziklerini düzenlemişlerdir.
1938 yılında kendi orkestrasını kurmuş ve ilk olarak “La Racha” adlı tangoyu kayıt etmiştir. Bu tarihten itibaren 1950 yılına kadar Odeon firması için Juan Carlos Miranda, Raúl Berón ve Horacio Quintana adlı şarkıcılarla 62 adet kayıt yapmıştır. En önemli kayıtları arasında Florcita, Sentimiento Tanguero, Milonguero Viejo, No Te Apures Carablanca, El Pescante, En Un Rincón, Qué Solo Estoy, Pena de Amor ve Dónde adlı şarkılar sayılabilir.

 

4 Comments

  • Peki ya siz ne düşünüyorsunuz Demare hakkında?

  • Demare daha çok milongalarda vokalli şarkılarını çalmayı tercih ettiğimiz bir orkestra. Nedeni ise enstrümantal şarkılarının azlığı. Fakat bu tandanın da ilk şarkısı olan “El Chupete” adlı şarkı Buenos Aires milongalarında da sıklıkla çalınan bir şarkı. Nitelikli bir tanda olduğu kanısındayım bu haftanın tandasının. Bu arada Lucio Demare’nin di Sarli’nin ekolünden olduğunu ve Miguel Caló ile çok büyük benzerlikleri olduğunu düşünüyoruz. Sözün özü, Demare iyidir, güzeldir. :)

  • Bu arada doğru dürüst çalınabilir tek Malena yorumunun da Demare’ye ait olduğunu söylemek lazım.

  • haklısın yo Dicey. Demare’nin Malena’sı gerçekten epey güzeldir.
    Tabii bu arada Hugo Díaz’ınkini de unutmamak lazım..